Od Knausgarda do Tischnera, czyli czerwcowe zapowiedzi

Tischner_Spowiedz-rewolucjonisty_2016_500pcx

W okresie od czerwca do sierpnia wydawnictwa często zwalniają tempo, szykując się na jesień. Mimo to bez trudu można znaleźć w ich ofercie nowości, koło których trudno przejść obojętnie.

Knausgard_Moja walka_t4_mMocnym uderzeniem chce rozpocząć tegoroczne wakacje Wydawnictwo Literackie. Już 16 czerwca odda bowiem do rąk czytelników czwartą część Mojej walki Karla Ove Knausgårda, nazywanej przez krytyków największym fenomenem literackim XXI wieku. Tym razem autor cofa się do momentu, gdy jako osiemnastolatek przeniósł się na norweską prowincję, gdzie rozpoczął pracę nauczyciela. Wszystko po to, aby skupić się na tym co najważniejsze – na pisaniu. Dla miłośników Knausgårda pozycja obowiązkowa!

W zupełnie inne rejony globu zabierze nas Yaa Gyasi w swojej Drodze do domu. Na początek trafimy do Ghany, gdzie w XVIII wieku los rozdzielił dwie siostry, jedną wydając za mąż za angielskiego kolonizatora, a drugą wysyłając jako niewolnicę za Ocean. Historia ich bliskich na przestrzeni kolejnych 300 lat stanie się okazją do ukazania najważniejszych wydarzeń z dziejów Stanów Zjednoczonych oraz Afryki. Powieść, ukazująca się jednocześnie w USA i – nakładem Wydawnictwa Literackiego – w Polsce, nawiązuje do najlepszych tradycji literatury światowej. Premiera już 2 czerwca.

zloty_chlopakDzień wcześniej, 1 czerwca, na rynku ukazał się zbiór opowiadań Yiyun LiZłoty chłopak, szmaragdowa dziewczyna. W swoim kolejnym już dziele autorka próbuje odkryć największe tajemnice ludzkiej duszy. Ukazując życie kilkorga bohaterów na tle opresyjnego chińskiego społeczeństwa, tworzy obraz dojmująco smutny, pełen emocji, a jednocześnie zaskakująco spokojny. Jeśli ktoś planuje uciec względnie daleko od cywilizacji, książka ta wydaje się idealnym wyborem na towarzysza podróży.

To jednak nie wszystko, co „Czarne” szykuje na ten miesiąc. W środę 15 czerwca ukażą się znakomicie zapowiadające się wspomnienia Gjalo Thondupa, starszego brata Dalajlamy XIV. Jako jedyny z rodzeństwa nie związany z życiem zakonnym, przez kolejne dekady kierował polityką zagraniczną Tybetu. Szaleńczo odważny, dźwigający na barkach olbrzymią odpowiedzialność, dla wielu kontrowersyjny, dla polskiego czytelnika zdaje się być kompletnie nieznany. I już chociażby dlatego Brata Dalajlamy. Moją historię walki o Tybet warto poznać.

trojkaZupełnie inaczej jest z radiową „Trójką”, którą znają (i lubią) chyba wszyscy. Czy jednak na pewno znają? Kierująca nią przez wiele lat Magda Jethon wychodząc z założenia, że tajemnic „Trójka” ma ciągle całkiem sporo, zaprasza wszystkich do gmachu przy ul. Myśliwieckiej w Warszawie. Oprowadzając po jego korytarzach zdradzi niejedną historię – o pracownikach, o audycjach, o słuchaczach. A wszystko to od 6 czerwca w Państwu pierwszym opowiem o Trójce.

Za zasłonę tego co pozornie znane zajrzy również Franciszek Puchała, autor Kulis stanu wojennego. Służący w wojsku od 1959 r., w latach 1980-1983 związany ze Sztabem Głównym Wojska Polskiego, próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, jaka była faktyczna rola Moskwy we wprowadzeniu stanu wojennego. Sięgając m.in. do archiwów IPN-u oraz zbiorów własnych, ma szansę na nowo rozbudzić dyskusję o wydarzeniach sprzed 35 lat. Dokładna data premiery jeszcze nie jest znana.

RudolfH__ss.Tymczasem w sobotę 11 czerwca Volker Kopp, niemiecki pisarz i publicysta, autor m.in. Bormanna. Pierwszego po bestii, powróci z kolejną książką poświęconą historii III Rzeszy. Tym razem bohaterem jego pracy będzie Rudolf Höss, przez ponad trzy lata pełniący funkcję komendanta obozu w Auschwitz. Uwielbiający czytać w wolnych chwilach swoim dzieciom bajki, bezwzględnie posłuszny rozkazom zwierzchników, potrafił wprowadzać do swojej „pracy” własne pomysły, jak choćby tatuowanie więźniom numerów. Kolejny kamyczek do obrazu najstraszniejszej fabryki śmierci w dziejach świata.

Dla zwolenników lżejszych klimatów znakomitą propozycję przygotował Znak, który 27 czerwca zaprezentuje dzieło Tilara J. MazzeoSekretne życie Chanel No. 5. Pierwsza biografia najsłynniejszych perfum świata. Opus magnum Coco Chanel, symbol luksusu i kobiecości, z którym w ten czy inny sposób zetknął się chyba każdy. Jaka jest jego receptura, kto był jej faktycznym autorem i wiele innych – wszystko razem daje fascynujący portret legendy.

listydozonyDwa dni wcześniej Państwowy Instytut Wydawniczy odda w ręce czytelników czwarty już tom Listów do żony Stanisława Ignacego Witkiewicza. Dokładnie 336 listów i pocztówek, które Witkacy wysyłał do małżonki w latach 1936-1939 daje wgląd w ostatni etap jego życia. Dodajmy, że pełen problemów – finansowych, towarzyskich, emocjonalnych (dużo myślał o samobójstwie). Nie wolno tego przegapić.

Sprawę utrudniać może fakt, że końcówka miesiąca zapowiada się na szczególnie intensywną. Duża w tym zasługa krakowskiego Znaku, który oprócz „biografii” Chanel No. 5 szykuje pierwsze po 25 latach wydanie Spowiedzi rewolucjonisty ks. Józefa Tischnera. Autor zastanawia się w niej, czym jest wolność, jak człowiek z niej korzysta, w końcu – co jej zagraża. Całość, pisana z właściwą ks. Tischnerowi mądrością, zdaje się być książką dla każdego. Premiera 27 czerwca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>