Zderzenie dwóch światów

Na Świętokrzyskiej u wylotu Jasnej

Przy barykadzie i gruzowisku stoi młoda kobieta ubrana w bardzo szerokie spodnie, patrzy w obiektyw, obok niej stoi kilku mężczyzn – o czymś dyskutują. Wszyscy mają na ramionach biało-czerwone opaski, są powstańcami. Tuż przed nimi, środkiem chodnika idzie elegancko ubrana współczesna kobieta, w tle widać budynki przy Brackiej i Nowogrodzkiej. Zderzenie dwóch światów, dwóch rzeczywistości – sierpnia 1944 roku i współczesności. A jednak obrazy przedstawiają to samo miasto i ludzi, którzy w nim żyją – ludzi, którzy pragną pokoju i wolności.

Takie niezwykłe obrazy-fotomontaże można znaleźć w książce Marcina Dziedzica i Michała Wójcika „Teraz ’44. Historie” wydanej przez wydawnictwo Wielka Litera. Obrazom towarzyszą równie ciekawe felietony Michała Wójcika. Poruszające mało znane fakty, ciekawostki i anegdoty tyleż z Powstania, co w ogóle z rzeczywistości wojennej, pisane w sposób ciekawy, językiem żywym i plastycznym, działającym na wyobraźnię. Dzięki temu lektura tej książki staje się fascynująca.

„27 sierpnia na Śródmieście Południowe znowu spadają bomby. Fotograf Joachim Joachimczyk akurat jest na ulicy Nowogrodzkiej. W pewnym momencie zapada cisza. Oficerowie, cały sztab batalionu „Sokół”, wychodzą na skrzyżowanie z Bracką. Patrzą w niebo. „Joachim” robi zdjęcia. Na jednym z nich, jakby przypadkiem uwiecznia dziewczynę w za dużym kombinezonie. (…) Ta sanitariuszka czy łączniczka przykuwa wzrok. Zresztą stoi jakoś dziwnie. Gdy „Joachim” robił to zdjęcie, dziewczyna jako jedyna patrzyła w obiektyw, jakby ten złapał ją na gorącym uczynku. Kim jest?” – tak zaczyna się opowieść pt. „Manicure Leny”.

Każdy felieton zilustrowany jest fotomontażem a także opisem fotografii, które posłużyły do jego stworzenia. Do książki dołączony jest indeks miejsc, osób oraz źródła bibliograficzne.

O autorach:

MARCIN DZIEDZIC (ur.1965) – dziennikarz, scenarzysta, twórca programów radiowych i telewizyjnych, reporter, copywriter, autor tekstów piosenek, satyryk, fotograf i photoshoper. Współtworzył Radio Zet (pracował w nim przez 25 lat) i program „Szymon Majewski Show”. Drugi na świecie w 2005 r. w rankingu „Advanced Photoshop” według worth1000.com.

MICHAŁ WÓJCIK (ur. 1969) – historyk, dziennikarz. Pracował w Radiu Zet, tygodniku „Przekrój”, był redaktorem naczelnym magazynów „Focus” i „Focus Historia”. Współtworzył „Błyskawiczny Program Historyczny” w TVN Warszawa, cykl „Było/nie było” w Discovery Historia. Prowadził program „Cafe Historia” w TVP Historia. Współautor książki o Stanisławie Likierniku Made in Poland (Wielka Litera 2014), wyróżnionej Nagrodą Historyczną tygodnika „Polityka” 2015.

Cytat oraz ilustracje pochodzą z książki: Teraz ’44, Marcin Dziedzic i Michał Wójcik, Wielka Litera, Warszawa 2015.

Magdalena Bartnik


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>