Wpisz informacje, które znasz

zamknij

Pałac Krasińskiego

Wstęp   Prehistoria księgarni   Kamienica Grodzickiego   Bale hrabiny Michaliny   Pałac Krasińskiego   Czasy B. Prusa i wiek XX

Kamienicę z racji swego okazałego wyglądu nazywano często pałacem. Nawet księga wieczysta posescji nr 411 przy Krakowskim Przedmieściu 7 wymienia na gruncie emfiteutycznym stojący pałac wraz przyległościami i przynależytościami. „Jak wyglądały te przyległości i przynależytości w obecnym stanie badań nie wiemy. To pewne, że do domu frontowego przylegały od strony podwórza dwie boczne oficyny. Nie umiemy natomiast niczego powiedzieć o budowlach stojących w głębi podwórza.

Nieruchomość pozostawała w rękach Józefa Grodzickiego do roku 1871, po czym na mocy przymusowego wywłaszczenia została wystawiona na licytację. Jak do tego doszło? Otóż 12/24 czerwca 1869 r. zmarła Ludwika z Szubertów Grodzicka, żona Józefa i współwłaścicielka kamienicy. Sukcesorami jej były wnuki Jan-Józef-Przemysław, Wacław-Teodor-Maksymilian i Eugenia-Ludwika-Justyna Grodziccy oraz wspomniany już mąż Józef. Wobec niemożności innego załatwienia działów rodzinnych, nieruchomość wystawiono w 1871 r. na licytację, na której kupił ją hr. Ludwik Krasiński za 199 506 rubli srebrnych. Dopiero po całkowitym zakończeniu postępowania spadkowego po Ludwice Grodzickiej prawo własności mogło być uregulowane na imię Ludwika Krasińskiego. Nastąpiło to 28 stycznia/9lutego 1872 r. (…) Ludwik Krasiński zmarł nagle w Warszawie 21 kwietnia 1895 r. Pochowano go w Krasnem w grobach rodzinnych. Majątek jego oceniano wówczas na 50 milionów rubli. Generalną spadkobierczynią ustanowił jedyną córkę, która stała się tym samym jedną z najbogatszych panien w Królestwie Polskim. Kamienica przy Krakowskim Przedmieściu 7 dostała się jej dopiero po pewnym czasie. W cytowanej już „Taryfie domów miasta Warszawy i przedmieścia Pragi’ w doku 1897 pojawia się jako właścicielka kamienicy hr. Magdalena Krasińska i występuje w tym charakterze do roku 1903. W latach 1904-1905, w rubryce „właściciel posesji” występują bliżej nieokreśleni sukcesorowie hr. Krasińskich, w 1906 r. jako właściciel pojawia się r. Adam Krasiński, dopiero od roku 1908 w charakterze właścicielki pojawia się ks. Ludwika Czartoryska. Widocznie pomiędzy rodziną zmarłego Ludwika Krasińskiego dokonywały się skomplikowane rozliczenia. Warto przypomnieć, że wdowa po Ludwiku, Magdalena, w roku 1906 ponownie wstąpiła w związek małżeński, poślubiając ks. Mikołaja Radziwiłła.

Kamienica przy Krakowskim Przedmieściu 7 należała do ks. Ludwiki Czartoryskiej aż do czasu Polski Ludowej. W roku 1939 właścicielka pozbyła się połowy posesji sprzedając ją Bankowi Polskiemu. Ale nie wyprzedzajmy faktów. Kamienica przynosiła Ludwikowi Krasińskiemu, a potem jego córce, pokaźne dochody. Położona była w znakomitym punkcie Warszawy, nic zatem dziwnego, że ubiegano się o znajdujące się w niej lokale sklepowe.

Kontakt

mail: prus@prus24.pl

telefon: (22) 826-18-35

Copyright © 2001-2024 Główna Księgarnia Naukowa im. B. Prusa. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Home   /   Informacje   /   Kontakt
Projekt i realizacja:
MDA.pl