Zimowe zapowiedzi, czyli wiosna nadchodzi!

wiosna

Wydawałoby się, że po Bożym Narodzeniu rynek wydawniczy zapadnie w sen zimowy. Tymczasem przegląd zbliżających się nowości jasno wskazuje, że wiosna zbliża się coraz większymi krokami!

Najlepiej dowodzi tego zaplanowana przez wydawnictwo Literackie na 2 marca Wiosna, trzecia część mini-cyklu Karla Ove Knausgårda. Autor, znany polskim czytelnikom dzięki uznawanej za jeden z największych fenomenów literackich XXI wieku Mojej walce, wraca do krótkiej formy, przepełnionej uczuciem, czystym i delikatnym. Zanim jednak będziemy mogli cieszyć się z Wiosny, czekają nas odrobinę trudniejsze i cięższe tytuły. Wystarczy wspomnieć Amerykańską sielankę Philipa Rotha (12 stycznia), Portret młodej Wenecjanki Jerzego Pilcha (2 lutego) czy też zbiór esejów Umberto Eco, Jak podróżować z łososiem (19 stycznia). Gdyby zaś ktoś wolał sięgnąć po coś bardziej historycznego, bez wahania będzie mógł sięgnąć po brawurowo napisany Potop. Czas hańby i sławy 1655-1660 Sławomira Leśniewskiego (16 lutego), albo też piąty tom Dziennika Jana Józefa Szczepańskiego (23 lutego), obejmujący lata 1981-1989.

fidykW tematy historyczne wyraźnie idzie inne krakowskie wydawnictwo, Znak. Już 9 stycznia wypuści dwie książki, których lektura dla niejednego czytelnika będzie wstrząsem. I o ile Dobranoc, Auschwitz! Aleksandry Wójcik i Macieja Zdziarskiego opowie historie, które w jakimś stopniu są nam już znane, o tyle Marek Łuszczyna w swojej Małej zbrodni. Polskich obozach koncentracyjnych zajmuje się tematem niemalże kompletnie niezbadanym. O tym co ukryte i nieuświadomione w Świecie Andrzeja Fidyka (16 stycznia), być może najlepszego polskiego dokumentalisty, mającego na swoim koncie materiały m.in. z Korei Północnej, do spółki z samym Fidykiem pisze Aleksandra Szarłat. Z kolei miłośnikom fikcji Znak proponuje kolejne spotkanie z Elif Shafak, turecką pisarką, znaną m.in. z Ucznia architekta. W ARAF (9 stycznia), kreśląc losy trojga początkowo obcych sobie osób, powróci Shafak do tak lubianych motywów poszukiwania własnej tożsamości, przynależności, ale i wykluczenia.

dzihadyzmSkoro zaś o Turcji – na wędrówkę po jej historii zaprosi już 11 stycznia wydawnictwo Poznańskie. Jerzy S. Łątka, autor znakomitych prac poświęconych czasom Sulejmana Wspaniałego, poprowadzi nas od początków Turcji w XIII wieku, aż po czasy dzisiejsze. O tym co aktualne w Narodzinach globalnego dżihadu opowie nam Jerzy Rohoziński (1 marca), szukając źródła dżihadyzmu w kolonialiźmie XIX wieku, oraz Natalia Kołaczek, której I cóż, że o Szwecji (15 marca) pomoże lepiej zrozumieć jeden z najszczęśliwszych krajów Europy. Jeśli jednak ktoś będzie wolał krajowe klimaty, będzie mógł sięgnąć po dzieło Norberta Delestowicza, Zbigniewa. Księcia Polski (1 lutego), biografię przyrodniego brata Bolesława Krzywoustego i syna Władysława Hermana.

topografiaNa wycieczkę daleko poza granice Polski dzięki uprzejmości wydawnictwa Czarne zabierze nas Edmund de Waal, brytyjski ceramik i pisarz. Wędrując śladami porcelany odwiedza Chiny, Niemcy i Anglię, zagląda do fabryk, warsztatów, stara się zrozumieć ludzi, którzy związali swoje życie z Białym szlakiem (18 stycznia). Potrzeba dotarcia do źródła działań ludzi od dawna kieruje Martinem Pollackiem. Tak było w poruszających Skażonych krajobrazach i Śmierci w bunkrze, tak ma być w Topografii pamięci (25 stycznia), kolejnej trudnej książce o bolesnej historii Europy naznaczonej grobami, bólem i kłamstwem.

helikopterŻeby zobaczyć lepszą stronę człowieka, pełną heroizmu i chęci pomocy, warto będzie sięgnąć po Misję helikopter Simone Moro (25 stycznia, Agora). Autor, jeden z najwybitniejszych obok Jerzego Kukuczki i Reinholda Messnera himalaistów, po latach wyczynów na ścianach najgroźniejszych gór świata, postanowił zrobić coś, co ułatwi życie jego następcom – stworzyć himalajskie pogotowie helikopterowe. Takich marzeń nie mieli ci, którzy 1 stycznia 1979 r. ujrzeli za oknem pierwszy dzień Zimy stulecia (1 marca, The Facto). W zasypanej śniegiem i trzęsącej się z zimna Polsce walczyli z żywiołem i ujawniającymi się jak na dłoni wadami państwa socjalistycznego. Całość opisana przez Grzegorza Sieczkowskiego starszym przypomni tamte dni, młodym opowie jak było, zaś wszystkim uświadomi, czemu tak bardzo lubią wiosnę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>