Wilki i ludzie

wilki

Adam Wajrak, w swojej najnowszej książce, przygląda się wilkom. Ukazuje ich naturę, zwyczaje, tereny łowieckie i ich ofiary.

W kulturze europejskiej wizerunek wilka jest w znacznej mierze negatywny: to zwierzę żarłoczne, które nie stroni od ludzkich gospodarstw i dziesiątkuje gospodarski dobytek. Wilk występuje często w baśniach i tu także jest czarnym charakterem – w popularnej bajce o Czerwonym Kapturku to właśnie ten psowaty pożera babcię. Wilk także niszczy domki świnkom, maskuje łapy mąką by w ten sposób nabrać owieczki. Utarło się również powiedzenie „nie wywołuj wilka z lasu”, które oznacza strach przed gorszą wersją wydarzeń. Jednak nie taki wilk straszny, jak go malują. Ten czworonóg ma także drugą naturę o pozytywnym wydźwięku. Poświęcona rzymskiemu bogowi Marsowi wilczyca wykarmiła swoim mlekiem legendarnych założycieli Rzymu – Romulusa i Remusa. W mitologii słowiańskiej natomiast wilk oznaczał siłę.

Tym niezwykłym zwierzętom od wielu lat przygląda się Adam Wajrak, najsłynniejszy polski dziennikarz przyrodnik, piszący dla „Gazety Wyborczej”. W swojej najnowszej książce pod tytułem Wilki autor ukazuje niezwykłość tych stworzeń i opowiada o spotkaniach z nimi – rzadziej „twarzą w twarz” z dzikim zwierzęciem, częściej natomiast z ofiarami watah.
Przyrodnik po raz pierwszy znalazł się w Puszczy Białowieskiej w 1988 roku – była to szkolna wycieczka, która niezbyt przypadła mu do gustu. Około cztery lata później otrzymał on propozycję opowiedzenia o kłusownikach grasujących na tamtych terenach i zabijających rysie, do czego nie podchodził z entuzjazmem. Jednak dzięki temu zagadnieniu wprowadzony został w świat białowieskich rysiów oraz – co ważniejsze dla jego najnowszej książki – wilków.
Trzy lata później w puszczy pojawiła się również Nuria, świeżo upieczona absolwentka biologii na Uniwersytecie w Sewilli. Badaczka rozpoczęła doktorat w Państwowej Akademii Nauk i jako cel obrała sobie badanie wilczych ofiar. Po jakimś czasie Adam i Nuria przygarnęli również kundelkę Antonię – niezbyt urodziwą suczkę, lecz – jak się później okazało – niezwykle zdolną tropicielkę.

Na kartach swojej książki Adam Wajrak opowiada nie tylko o wilkach udomowionych, lecz przede wszystkim o zwierzętach dzikich. Ukazuje ich naturę, zwyczaje, tereny łowieckie i ich ofiary. Jego opowieść o białowieskich wilkach ma formę gawędy. Obok portretu wilka przyrodnik przedstawia również wizerunek społeczności mieszkającej na terenach łowieckich – ludzi twardych, nieodczuwających strachu przed drapieżnikiem, często nastawionych pozytywnie wobec tych zwierząt.

Książka zawiera mnóstwo zdjęć wykonanych przez autora na przestrzeni lat spędzonych na obserwacjach wilków. Autor zwraca uwagę, iż niektóre z obrazów przedstawiają drastyczne sceny, np. pułapki zastawiane na większego zwierza, w które łapią się członkowie watah. Wilki są publikacją ciekawą, bez względu na to, jakie do tych zwierząt nastawienie ma czytelnik, stanowi ona doskonałe uzupełnienie wiedzy o życiu w Puszczy Białowieskiej oraz jej faunie. Wspaniała lektura nie tylko dla tych, którzy wyrośli na „Zwierzakach Wajraka” oraz fanów dziennikarza, lecz przede wszystkim dla każdego, kto ma chęć zapoznać się z wilczą „współczesnością”.

Małgorzata Gwara

wilki


Adam Wajrak

Wilki

Wydawnictwo Agora

Warszawa 2015

ISBN 9788326823053

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>