Książki kwitną, albo wiosenne zapowiedzi

fantom_bolu

Obok okresu przedświątecznego kwiecień i maj to prawdopodobnie jedne z najlepszych momentów roku dla czytelników. Wydawcy po krótkim odpoczynku wypuszczają bowiem do sprzedaży cały zalew nowości. Nie inaczej jest i teraz.

Ręce mogą zacierać przede wszystkim miłośnicy reportaży. Już 30 marca nakładem Wydawnictwa „Literackiego” ukaże się Fantom bólu, zbiór wszystkich reportaży Hanny Krall, „o losie, Zagładzie i pamięci”. Na ponad 1200 stronach znajdziemy więc m.in. Zdążyć przed panem Bogiem, Sublokatorkę, Okna, Tam już nie ma żadnej rzeki, Król kier znów na wylocie i Białą Marię. Wielka autorka, wielka książka – wielka literatura. Zarówno dla tych, którzy znają Krall na pamięć, jak i dla tych, którzy jeszcze nie zaczęli z nią swojej przygody. Gdyby jednak ktoś wolał wyjrzeć poza granice Polski, może sięgnąć po któryś z tytułów Artura Domosławskiego. 11 kwietnia Wielka Litera w ramach oddzielnej serii wznowi Kapuścińskiego non-fiction, Śmierć w Amazonii, Gorączkę latynoamerykańską i Wykluczonych, książki trudne, niepokojące, ale jakże potrzebne.

polacosTradycyjnie już po dobry reportaż warto zgłosić się do „Czarnego”. Tym razem zaproponują nam m.in. Polacos. Chajka płynie do Kostaryki Anny Pamuły (19 kwietnia), o polskich Żydach, którzy w latach 20. i 30. XX wieku wyemigrowali do Kostaryki, oraz Bagdad. Miasto pokoju, miasto krwi (26 kwietnia). Książka Justina Marozziego, czwarta z serii „Miasta”, przybliży nam dzieje miasta z Księgi tysiąca i jednej nocy, miasta „raptownie przerwanych istnień”, którego „historia jest opowieścią o stracie, oczekiwaniu i odporności”, jak pisał w Nadciągającej nocy, reportażu totalnym, Anthony Shadid.

Czymś na pograniczu reportażu, książki podróżniczej i foto-albumu jest Lizbona. Muzyka moich ulic Marcina Kydryńskiego (11 kwietni). Autor Bieli. Notatek z Afryki tym razem zaprowadzi nas na place i pomiędzy domy miasta Fernando Pessoi, gdzie wśród rytmów fado mieszają się ze sobą radość z dnia obecnego i nostalgia za tym, co bezpowrotnie minione.

teatr_sabataGdyby ktoś jednak wolał coś mniej rzeczywistego, może sięgnąć po jedną z dwóch propozycji „Literackiego”, które ukażą się w księgarniach już 20 kwietnia. Pierwsza z nich to Teatr Sabata Philipa Rotha – książka o której sam Roth mówi, że „wiele osób jej nienawidzi, ale to nie jest powód, dla którego ją lubię. Jest w niej dużo wolności. A tego szukasz jako pisarz, kiedy pracujesz. Poszukujesz swojej własnej wolności. Aby wyzbyć się zahamowań, sięgnąć w głąb pamięci, swych doświadczeń i życia, po czym odkryć prozę, która przekona czytelnika”. I druga – Wizja lokalna Stanisława Lema, wizja przyszłej cywilizacji, szukająca sposobu na rozwiązanie problemów pustki i cierpienia, braku sensu życia. Wizja literacka, ale jakże nam bliska. Nie w przód, ale do przeszłości sięgał z kolei Andriej Płatonow w Dole (19 kwietni), krótkiej, antyutopijnej powieści o budowie domu, gdzie z czasem przewijające się na kartach książki postaci coraz mocniej dostrzegają bezsens swoich działań. Płatonow, stawiany w jednym rzędzie z Bułhakowem i Tołstojem, przez lata zakazany w ZSRR, i to na osobiste polecenie Stalina, zdaje się pomimo lat, niestety, nie tracić na aktualności.

duchowe_zycieZupełnie tak jak przyrodnicze opowieści Petera Wohllebena. Autor znakomicie przyjętego Sekretnego życia drzew powraca z Duchowym życiem zwierząt, aby wyjaśnić nam jak koguty okłamują kury, czego wstydzą się konie albo czy łanie mogą być pogrążone w żałobie. W sprzedaży od 3 kwietnia.

Lubującym się w tym co oryginalne polecić wypada Księgę herbaty (17 kwietnia). Przygotowana przez Karakter książka Kakuzō Okakury przybliży nam rolę tego pozornie banalnego napoju dla kultury społeczeństw Wschodu. Powstała ponad sto lat temu praca wyjaśni nam związki pomiędzy ceremoniałem picia herbaty, a architekturą, sztuką i całym życiem codziennym. Po przeczytaniu Księgi… już nigdy nie spojrzymy na herbatę w ten sam sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>