Wpisz informacje, które znasz

zamknij

Historia księgarni

Historia tej posesji sięga XVI wieku. W ciągu połowy tysiąclecia znajdował się tu klasztor, pałac Ossolińskich, należący przez krótki czas do Stanisława Poniatowskiego, sławna cukiernia, a następnie w 1851 roku w miejsce dawnego pałacu wybudowana została okazała kamienica wg projektu Henryka Marconiego, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli neorenesansu warszawskiego.

Wiemy, że w okresie kiedy Bolesław Prusa pisał „Lalkę” mieściła się tu cukiernia Toura obejmująca pięć okien frontowych. W lokalu tej cukierni pisarz umieścił nowy sklep Wokulskiego. Dzisiejsze dwa pierwsze okna od pałacu Czapskich-Krasińskich-Raczyńskich stanowiły dawniej jedno okno wystawowe, gdzie niegdyś znajdowała się opisana w „Lalce” mosiężna poręcz. Wąskie okno było niegdyś wejściem do sklepu Wokulskiego, a na prawo od tego wejścia znajdowały się jeszcze trzy otwory okienne należące do sklepu. Wiemy również, że w tym samym domu mieściła się księgarnia Wendego, odwiedzana często przez Prusa. Stefan Godlewski i Ludwik Bohdan Grzeniewski tropiący z zapałem realia „Lalki”, ustalili, że mieszkanie Rzeckiego znajdowało się na parterze lewej oficyny kamienicy. Z inicjatywy Stefana Godlewskiego przy zakratowanym oknie tego mieszkania wmurowano w 1937 r. kamienną tablicę:

 


W dwudziestoleciu międzywojennym lokal po cukierni Toura zajęła najpierw kawiarnia „Empire”, a następnie restauracja „Okocim”. Później, ale również w okresie międzywojnia, lokal ten został rozparcelowany pomiędzy trzy sklepy. Księgarnia Wendego dotrwała w omawianej kamienicy do okresu międzywojennego; duży lokal na pierwszym piętrze zajmowała Polska Macierz Szkolna. Kamienica przy Krakowskim Przedmieściu 7 uległa spaleniu w czasie Powstania Warszawskiego, całe pozostały jedynie okopcone mury magistralne, zachowane zresztą do dziś w dobrym stanie. Dom frontowy odbudowano w 1946 roku, natomiast oficyny zostały spalone. Na parterze, w dawnym sklepie firmy „J. Sosnowski”, znalazła pomieszczenie księgarnia Państwowego Instytutu Wydawniczego. Przed witryną wystawową księgarni znajdowała się szczęśliwie zachowana poręcz mosiężna opisana w „Lalce”.

Księgarnia Państwowego Instytutu Wydawniczego od listopada 1950 r. stała się księgarnią Domu Książki. Niebawem gruntownie ją przerobiono i stworzono nową, większą, która zajęła całą przestrzeń pomiędzy bramą wjazdową, a pałacem Raczyńskich. Uroczyste otwarcie nowej księgarni nastąpiło w maju 1952 r. Nazywała się teraz Księgarnią Naukową Domu Książki. 16 maja 1962 r., w pięćdziesiątą rocznicę śmierci Bolesława Prusa, księgarni nadano jego imię. Obecnie księgarnia ta nosi nazwę „Głównej Księgarni Naukowej im. B. Prusa”.


Kontakt

mail: prus@prus24.pl

telefon: (22) 826-18-35

Copyright © 2001-2024 Główna Księgarnia Naukowa im. B. Prusa. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Home   /   Informacje   /   Kontakt
Projekt i realizacja:
MDA.pl